19 wrzesień 2023

Wąbrzeźno: miasto trzech jezior

zdjęcie: Wąbrzeźno: miasto trzech jezior / fot. FunctioningMemberOfSociety/(CC BY 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
fot. FunctioningMemberOfSociety/(CC BY 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
Poczuj ducha historii, odkrywając okres, gdy Wąbrzeźno administracyjnie należało do województwa toruńskiego. To cenne dziedzictwo wpisane w historię regionu.
REKLAMA

Tego szukamy w Wąbrzeźnie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Wąbrzeźno, pogoda Wąbrzeźno, praca Wąbrzeźno, unia Wąbrzeźno, spotted Wąbrzeźno.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Wąbrzeźnie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Fakty Twoje Miasto Wąbrzeźno

W okresie wczesnego średniowiecza na obszarze dzisiejszego Wąbrzeźna istniała warowna osada z targiem i rzemieślniczymi warsztatami, która znajdowała się na terenie podgrodzia. Wpis miasta Wąbrzeźno w źródłach historycznych datuje się na rok 1246, kiedy to stało się ono własnością biskupów chełmińskich. Przez wieki miasto było związane z biskupią administracją i pozostało tak aż do XVIII wieku.

W latach 70. XIII wieku pierwotny gród uległ zniszczeniu, jednak w okresie od 1303 do 1321 r. został wzniesiony zamek biskupi, co skutkowało przeniesieniem osady do nowej lokalizacji. Wówczas nadano jej także prawa miejskie w oparciu o wzór chełmiński. W trakcie wojny trzynastoletniej miasto Wąbrzeźno zostało zdobyte i spalone przez Krzyżaków w 1464 r.

Po inkorporacji Wąbrzeźna do Królestwa Polskiego w 1466 r. miasto przez pewien czas pozostawało w ruinie. Dopiero w 1534 r. biskup Jan Dantyszek ponownie nadał mu status miasta, co zapoczątkowało proces powolnego odzyskiwania znaczenia. W latach 1611–1613 zamek został odbudowany.

W okresie wojen ze Szwecją w połowie XVII wieku miasto i zamek ponownie uległy zniszczeniu. Ostatecznie ruiny zamku rozebrano w połowie XIX wieku. W 1792 r. wielki pożar zniszczył praktycznie całe miasto, jednak zostało ono odbudowane zgodnie z nowymi koncepcjami architektonicznymi. Mimo to do połowy XIX wieku Wąbrzeźno pozostawało niewielkim ośrodkiem miejskim, spełniającym głównie funkcje rolnicze.

Wraz z utworzeniem powiatu wąbrzeskiego i budową linii kolejowej Toruń – Olsztyn w 1871 r., miasto zaczęło stopniowo rozwijać się. Pojawiły się pierwsze zakłady przemysłowe. W 1898 r. uruchomiono pierwszą na terytorium Polski kolejkę elektryczną Wąbrzeźno Wąbrzeźno Miasto, aby skrócić odległość między stacją a centrum miasta. Trakcję elektryczną na tej linii usunięto w 1959 r., a ruch pasażerski zawieszono dopiero w 1991 r. W 1906 r. powstało Gimnazjum Humanistyczne. Warto również wspomnieć, że urodził się tu chemik Walther Hermann Nernst, laureat Nagrody Nobla w 1920 r.

W okresie niemieckiej okupacji podczas drugiej wojny światowej Wąbrzeźno było miejscem funkcjonowania obozu przejściowego dla wysiedlanych Polaków oraz obozu pracy przymusowej.

Po roku 1945 nastąpił rozwój lokalnego przemysłu, obejmującego sektory spożywczy (młyn, elewator zbożowy, mleczarnia, proszkownia mleka), maszynowy, odzieżowy oraz chemiczny (fabryka tworzyw sztucznych zbudowana w 1950 r.).

Jeśli jesteś ciekaw aktualnych danych statystycznych, kliknij tutaj.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wąbrzeźno
11°C
wschód słońca: 04:59
zachód słońca: 20:22
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wąbrzeźnie

kiedy
2024-05-16 19:00
miejsce
Wąbrzeski Dom Kultury, Wąbrzeźno,...
wstęp biletowany