reklama
kategoria: Na Sygnale
9 kwiecień 2023

Śmigus dyngus – zachowaj umiar i rozsądek!

zdjęcie: Śmigus dyngus – zachowaj umiar i rozsądek! / Polimerek /CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Polimerek /CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Śmigus dyngus jest niewątpliwe tradycją kultywowaną w Polsce od pokoleń. Nie powinniśmy jednak przy tym zapominać o przysługującym każdej osobie prawie do zakwestionowania chęci uczestnictwa w tej tradycji. Polewanie wodą zdecydowanie powinno mieć swój umiar i mieć charakter symboliczny, a nie przysparzać zbędnego problemu. Trzeba mieć bowiem świadomość, że polewanie wodą może skutkować przykrymi konsekwencjami zarówno dla oblewających jak też oblewanych wodą.
REKLAMA

Z prawnego punktu widzenia praktykowanie w Poniedziałek Wielkanocny opisywanego zwyczaju, z zachowaniem rozsądku i należytego umiaru, może zostać zakwalifikowane jako tak zwany kontratyp pozaustawowy, co w praktyce może oznaczać, że osoba polewająca wodą, nie popełni wykroczenia lub przestępstwa.

Nie wszystkie jednak zachowania związane z wielkanocną tradycją będą wypełniać znamiona kontratypu. Osoba, która kultywując tradycję oblewa wodą inną osobę, może swoim zachowaniem wyczerpać na przykład znamiona wykroczenia z artykułu 51 Kodeksu Wykroczeń, polegającego w tym przypadku na zakłóceniu spokoju i porządku publicznego. Na podobne konsekwencje prawne może narazić się osoba dopuszczająca się nieobyczajnego wybryku – artykuł 140 Kodeksu Wykroczeń, na przykład w postaci oblewania wodą pasażerów transportu publicznego czy też rzucająca balonem wypełnionym wodą w pojazdy mechaniczne będące w ruchu – artykuł 76 Kodeksu Wykroczeń. Konsekwencjami wobec sprawców przytoczonych powyżej wykroczeń mogą być wymierzane przez sąd: kara aresztu, ograniczenia wolności albo kara grzywny.

Podkreślić należy, że brak umiaru w obchodzeniu omawianego zwyczaju może narazić oblewaną osobę w sposób bezpośredni na szkody materialne, na przykład poprzez uszkodzenie sprzętu elektronicznego, telefonu, tabletu, lub też pośredni, powodując konieczność powrotu oblanej osoby do domu, w sytuacji gdy była w trakcie podróży na przykład na dworzec, lotnisko. Wówczas spowodowanie opóźnienia takiej osoby może przyczynić się do konieczności pokrycia z tego powodu strat finansowych.

Osoba pokrzywdzona, w przypadku poniesionych strat materialnych może dochodzić swoich roszczeń (odszkodowania) na drodze postępowania cywilnego.

Przedstawiając powyższe informacje należy zatem pamiętać, że kultywowaniu tradycji wynikającej z potocznego życzenia „mokrego śmigusa dyngusa” powinien towarzyszyć rozsądek i umiar.

autor: KGP

publikacja: asp. Krzysztof Świerczyński

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wąbrzeźno
10.3°C
wschód słońca: 07:25
zachód słońca: 15:37
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wąbrzeźnie

kiedy
2024-12-07 19:00
miejsce
Wąbrzeski Dom Kultury, Wąbrzeźno,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 19:00
miejsce
Wąbrzeski Dom Kultury, Wąbrzeźno,...
wstęp biletowany