Inauguracja kampanii Zatrudnieni w NieWolę
Według światowych statystyk handel ludźmi jest jednym z najbardziej dochodowych, nielegalnych biznesów jak handel bronią czy narkotykami. Dla wielu to pojęcie utożsamiane jest ze "sprzedażą osób" jak na targach niewolników, jednak często nie zdajemy sobie sprawy jak łatwo paść ofiarą takich działań.
Nie bez powodu na spotkanie zaproszono młodych ludzi kończących swoją przygodę ze szkołą średnią. To bardzo często oni w poszukiwaniu atrakcyjnej finansowo pracy za granicą, werbowani są przez przestępców do pracy przymusowej, wykorzystywania ich do popełniania przestępstw jak transport kradzionych aut, nielegalnych migrantów czy prostytucji.
Standardowym działaniem przestępców jest wzbudzanie zaufania u swoich potencjalnych ofiar, wprowadzanie w błąd co do dużych zarobków, a następnie odcięcie kontaktu z najbliższymi, kradzież paszportu, telefonu. Często dochodzi do zmuszania ofiar do działań przestępczych za pomocą szantażu czy po uzależnieniu od narkotyków.
Podczas spotkań zaprezentowana została specjalna wystawa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji: ”Zatrudni w NieWolę”. Kampania porusza problem pracy przymusowej i handlu ludźmi i jest realizowana we współpracy z Policją i Strażą Graniczną. Dzięki niej uczniowie mogli zobaczyć, jak łatwo można stać się ofiarą tego procederu – nie tylko za granicą, ale i w Polsce. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości na temat współczesnych form niewolnictwa.
Nasz funkcjonariusz wspólnie z przedstawicielami Kujawsko-Pomorskiego Zespołu do spraw handlu ludźmi przybliżyli zebranym powyższą tematykę na konkretnych przykładach. W spotkaniu udział wziął Starosta Powiatu Wąbrzeskiego Krzysztof Maćkiewicz, Wicestarosta Gizela Pijar, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Justyna Przybyłowska oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie.
Pamiętaj !
Przed wyjazdem do pracy:
• Zweryfikuj pracodawcę i warunki zatrudnienia.
• Nie podpisuj dokumentów, których nie rozumiesz, najpierw je przetłumacz.
• Pozostaw bliskim kserokopie ważnych dokumentów, ustal hasło alarmowe, oraz namiary na osobę, z którą podpisywałeś umowę.
• Ubezpiecz się i zapewnij sobie środki na ewentualny powrót.
W trakcie podróży:
• Zwracaj uwagę na trasę przejazdu – powinna być optymalna i bez zbędnych postojów.
• Korzystaj tylko z własnych produktów spożywczych.
• Zachowaj czujność wobec osób organizujących transport.
Za granicą:
• W razie zagrożenia skontaktuj się z policją lub placówką dyplomatyczną.
• Możesz także uzyskać pomoc od organizacji zajmujących się wsparciem ofiar handlu ludźmi.
W sytuacjach, które zagrażają życiu lub zdrowiu, zawsze należy dzwonić na numer 112, bądź kontaktować się z Krajowym Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnym dla ofiar handlu ludźmi czy Fundacją przeciwko handlowi ludźmi i niewolnictwu La Strada.