24 październik 2011

Obwodnica pod zarząd ZDW

zdjęcie: Obwodnica pod zarząd ZDW / fot. Od przyszłego roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy przejmie obwodnicę Wąbrzeźna (zdjęcie-archiwum TM).
Od przyszłego roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy przejmie obwodnicę Wąbrzeźna. Urząd Miejski, jak już wcześniej informowaliśmy, odpowiadać będzie za ulice na terenie miasta, które do tej pory pełniły rolę dróg wojewódzkich. Zyskują obie strony.
 - Obwodnica w Wąbrzeźnie była jedną z pierwszych na Kujawach i Pomorzu. Powstała w 2006 roku. Została zbudowana dzięki porozumieniu Powiatu Wąbrzeskiego, Gminy Miejskiej Wąbrzeźno oraz Urzędu Marszałkowskiego. Inwestycja pozwoliła na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z  Wąbrzeźna. Pojazdy korzystające z DW nr 534 Grudziądz-Rypin oraz DW nr 548 Stolno-Pląchoty nie muszą przejeżdżać przez centrum miasta. Zamiana kategorii dróg w rejonie Wąbrzeźna przyniesie korzyści obu stronom – uważa dyrektor ZDW w Bydgoszczy, Mirosław Kielnik. – Nasze służby zajmujące się utrzymaniem dróg nie będą rozproszone na kilku miejskich ulicach. Sprzęt, którym dysponujemy lepiej sprawdza się na trasach poza terenami silnie zurbanizowanymi. Dzięki tej zamianie prawdopodobnie  podnieśmy też standard utrzymania na obwodnicy.

Miasto również wiele zyskuje. Porozumienie zawarte zostało na dwa lata i obowiązywać będzie od 1 stycznia 2012 roku. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zobowiązał się do uwzględnienia w projektach budżetu województwa w latach 2012 – 2013 oraz w wieloletniej prognozie finansowej pomocy finansowej - kwoty 7.700.000, 00 zł – po ½ z tej kwoty w każdym roku budżetowym. Za pieniądze te wyremontowane i zmodernizowane zostaną drogi w obrębie ulic: Grudziądzkiej – od ul. Żurawiej do ul. Bocianiej; Partyzanta – od Mestwina do 1 Maja;  1 Maja – od ul. Partyzanta do drogi powiatowej nr 171 C Wąbrzeźno – Lembark; Kętrzyńskiego – od drogi powiatowej nr 171 C Wąbrzeźno – Lembark do obwodnicy Wąbrzeźna; nitki powrotnej ul. 1 Maja – od Partyzanta do Mestwina; Chełmińskiej - od ul. Mikołaja z Ryńska do ul. Górnej; Mikołaja z Ryńska – od ronda obwodnicy do ul. Chełmińskiej. Łącznie - od 1 stycznia 2012 roku, przejmujemy 6,537 km dróg, z czego 4, 254 poddamy gruntownej modernizacji i remontom.

Obwodnica w liczbach:
długość – 7,8 km,
koszt inwestycji - 25,5 mln zł,
oddanie do użytku - 31.06.2006.

źródło: UM Wąbrzeźno