29 marzec 2011

Krzysztof Maćkiewicz - Starosta Wąbrzeski po raz kolejny Członkiem Zarządu Związku Powiatów Po

W dniach 24-25 marca br. odbyło się XIV Zgromadzenie Ogólnego Związku Powiatów Polskich, na którym wybrano nowe władze Związku. Prezesem Zarządu został Marek Tramś- Starosta Polkowicki.
Oprócz Prezesa w skład Zarządu ZPP weszli:
Cezary Gabryjączyk, Starosta Łaski,
Robert Godek, Starosta Strzyżowski, Wiceprezes Zarządu ZPP,
Jan Grabkowski, Starosta Poznański, Wiceprezes Zarządu ZPP,
Edmund Kaczmarek, Starosta Jędrzejowski,
Marzena Kempińska, Starosta Świecki, Wiceprezes Zarządu ZPP,
Ligia Krajewska, Wiceprzewodnicząca Rady m.st. Warszawy,
Józef Kozina, Starosta Głubczycki,
Piotr Lech, Starosta Milicki,
Krzysztof Lis, Starosta Szczecinecki,
Krzysztof Maćkiewicz, Starosta Wąbrzeski,
Mirosław Pampuch, Starosta Olsztyński,
Andrzej Płonka, Starosta Bielski (woj. śląskie), Wiceprezes Zarządu ZPP,
Józef Reszke, Starosta Wejherowski,
Zenon Rodzik, Starosta Opolski (woj. lubelskie), Wiceprezes Zarządu ZPP,
Elżbieta Smolińska, Starosta Pruszkowski,
Sławomir Snarski, Starosta Bielski (woj. podlaskie),
Wacław Strażewicz, Wicestarosta Giżycki,
Zbigniew Szumski, Starosta Świebodziński,
Zenon Szczepankowski, Starosta Przasnyski,
Józef Tomal, Starosta Myślenicki.
Związek Powiatów Polskich powstał z woli samorządowców powiatów i miast na prawach powiatów. Obecnie skupia on 320 powiatów. Jest to zdecydowana większość, bowiem w Polsce istnieje 379 powiatów, w tym 65 to miasta na prawach powiatu (powiaty grodzkie), a 314 to powiaty (powiaty ziemskie).
W dniach 26 i 27 lutego 1999 r. w Nowym Sączu odbyło się Zebranie Założycielskie Związku Powiatów Polskich, które było właściwie restytucją Związku po 60 latach.
Z kolei 17 marca 1999 Sąd Okręgowy w Warszawie wpisał do rejestru stowarzyszenia pn. Związek Powiatów Polskich z siedzibą w Warszawie.
28 maja 1999 odbyło się I Zgromadzenie Ogólne ZPP, na którym dokonało wyboru pierwszych władz statutowych Związku.
ZPP jest członkiem - Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR), Polskiego Komitetu Współpracy z Komitetem Regionów UE. Ubiega się również o członkostwo w Europejskiej Sieci Samorządów Lokalnych. ZPP współpracuje ze Związkiem Powiatów Niemieckich na podstawie Traktatu z 2000 r. Aktualnie prowadzone są rozmowy o współpracy z samorządami na Ukrainie i Białorusi.
Związek Powiatów Polskich jest stowarzyszeniem dbającym o wspólne dobro i interesy zrzeszonych powiatów, poprzez takie działania, jak:
• reprezentowanie powiatów na forum ogólnopaństwowym i międzynarodowym,
• inicjowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych, dotyczących samorządów terytorialnych,
• propagowanie wymiany doświadczeń w zakresie wykonywanych zadań własnych i zadań z zakresu administracji rządowej,
• inspirowanie i podejmowanie wspólnych inicjatyw mających wpływ na rozwój społeczności powiatowych,
• inspirowanie i podejmowanie wspólnych inicjatyw służących społeczno-gospodarczemu rozwojowi powiatów, nawiązywanie kontaktów zagranicznych oraz wymianę naukową i kulturalną,
• prowadzenie pracy informacyjnej, konsultacyjnej i programowej mającej na celu rozwiązywanie problemów w zakresie poszczególnych dziedzin działalności samorządu terytorialnego,
• prowadzenie działalności wydawniczej i promocyjnej, dotyczącej problematyki Związku i jego członków.

Źródło: UM Wąbrzeźno