4 luty 2024

Nowy projekt edukacyjny dla młodzieży z Europy

zdjęcie: Nowy projekt edukacyjny dla młodzieży z Europy / fot. PAP
Nowy projekt edukacyjny: „Auschwitz - Pamięci Europy - Pamięć Europejska” przygotowało Muzeum Auschwitz. Paweł Sawicki z biura prasowego placówki podał w komunikacie, że jest on skierowany do grup młodzieży z zagranicy, które będą odwiedzały miejsce pamięci.

„+Auschwitz – Pamięci Europy – Pamięć Europejska+ to nowy projekt edukacyjny (…) skierowany do zagranicznych grup młodzieży szkolnej. Będą mogły wziąć udział w trzydniowych pobytach studyjnych obejmujących zwiedzanie Oświęcimia, terenów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, a także warsztaty tematyczne prowadzone przez edukatorów należącego do muzeum – Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście” – poinformował Sawicki.

Zdaniem cytowanego w komunikacie dyrektora Centrum Edukacji Andrzeja Kacorzyka, „wielowymiarowość historii Auschwitz pozwala poznać skalę prześladowań zorganizowanych przez nazistowskie Niemcy wobec różnych grup ofiar w wielu częściach okupowanej Europy”. „W tym szczególnym miejscu możemy zastanawiać się nad mechanizmami, które umożliwiły Holokaust oraz represje wobec różnych grup ofiar. Te refleksja ma zwiększyć wrażliwość i świadomość naszej własnej indywidualnej odpowiedzialności za otaczającą nas rzeczywistość. Dlatego chcemy umożliwić to na większą skalę młodzieży z różnych części Europy” – podkreślił.

Nowy projekt przygotowało Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Realizuje go we współpracy z oświęcimskim Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży, w którym zakwaterowani będą uczestnicy.

„W projekcie mogą brać udział grupy uczniów z opiekunami liczące maksymalnie 30 osób. Z jednego kraju przyjechać mogą maksymalnie dwie grupy. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń” – podał Paweł Sawicki.

Zgłoszenia można nadsyłać poprzez formularz dostępny pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeGfCU98pVqvFTMJRS1WVclJJljH68FuApBNBxe9iM6hd6DqQ/viewform.

Sawicki podał, że koszty programu merytorycznego, noclegów i wyżywienia pokryje Fundacja Auschwitz-Birkenau, które pozyskała pieniądze na działania edukacyjne. Nie pochodzą one z tak zwanego funduszu wieczystego, wspierającego konserwację w Miejscu Pamięci.

Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/