15 styczeń 2023

Wprowadziliśmy bezpłatną komunikację miejską, żeby zadbać o środowisko

zdjęcie: Wprowadziliśmy bezpłatną komunikację miejską, żeby zadbać o środowisko / fot. PAP
fot. PAP
Wprowadziliśmy bezpłatną komunikację miejską, żeby skończyć z kultem samochodu i zadbać o środowisko w praktyce – powiedział w niedzielę PAP prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.
REKLAMA

Bezpłatna komunikacja miejska w Kaliszu ruszyła od 1 stycznia 2023 r.

„Mieszkańcy mówią, że są bardzo zadowoleni, ponieważ nie muszą już kupować biletów a dla budżetu domowego jest to duża oszczędność w miesiącu” – powiedział. Dodał, że na konkretne zmiany w przyzwyczajeniach ludzi trzeba jednak jeszcze poczekać.

Miasto przeprowadziło badania, z których – jak przekazał - wynika, że kaliszanie w porównaniu z sąsiadami z Ostrowa Wlkp., rzadziej korzystają z komunikacji miejskiej.

„U nas panuje kult samochodu, a my chcemy, żeby kaliszanie przesiedli się do autobusów miejskich nawet kosztem zwiększenia w budżecie miasta wydatków na transport” – powiedział.

Zdaniem prezydenta warto ponosić koszty, ponieważ zmiany w transporcie wpłyną na mniejszy hałas i niską emisję smogu.

Zauważył, że w żadnym samorządzie nie jest tak, by spółka transportowa zarabiała na siebie. „W tej chwili w 100 procentach działalność Kaliskich Linii Autobusowych jest dotowana z budżetu miasta. Do tej pory miasto na koniec roku rozliczało się ze spółką w formie dotacji. Dzisiaj rezygnujemy z dochodu za bilety. Teraz będziemy dopłacać trochę więcej ale korzyści mogą być wymierne” – wyjaśnił.

Z darmowej komunikacji mogą korzystać jedynie posiadacze Kaliskiej Karty Mieszkańca. ”By ją wyrobić, trzeba być zameldowanym w mieście” – powiedział.

„Zależy nam na tym, (...) by wykazać, że Kalisz liczy ponad 100 tys. mieszkańców a nie poniżej. Na razie trudno jest obowiązek meldunkowy wyegzekwować od ludzi, a wiadomo, że znaczna grupa mieszkająca za granicami miasta ma swoje mieszkania w mieście” – powiedział.

Projekt jest monitorowany; darmowe przejazdy będą obowiązywały na razie do końca 2024 roku.(PAP)

autorka: Ewa Bąkowska

bak/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wąbrzeźno
13.4°C
wschód słońca: 04:38
zachód słońca: 20:42
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wąbrzeźnie