reklama
kategoria: Ekologia
10 październik 2024

45 lat Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Ponad 40 jezior, około 800 gatunków roślin i wiele rzadkich gatunków ptaków, ścieżki turystyczne i trasy rowerowe czekają na odwiedzających Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy. Park jest ważnym elementem naturalnego korytarza ekologicznego łączącego Kampinoski Park Narodowy z Puszczą Bydgoską i dalej z Borami Tucholskimi. Z okazji 45-lecia utworzenia parku odbywa się dwudniowa (10 i 11 października) jubileuszowa konferencja „Nasza misja – niska emisja
REKLAMA
Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy (GWPK) został utworzony w 1979 roku i objął tereny dwóch województw: kujawsko-pomorskiego (gminy: Włocławek, Kowal i Baruchowo) i  mazowieckiego (gminy: Nowy Duninów, Łąck, Gostynin). Siedzibą parku jest Kowal w Kujawsko-Pomorskiem.

Na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego leży ponad 40 jezior, w tym, unikalne w skali światowej jezioro Gościąż. Na jego dnie co roku zbierają się charakterystycznej osady, które  pozostały nie naruszone ani przez czynniki naturalne, ani przez działalność  człowieka przez 13 tysięcy lat. W okresie wakacyjnym turyści chętnie odwiedzają kąpieliska i plaże położone w obrębie jezior: Wikaryjskiego, Wójtowskich, Soczewka, Lucieńskiego oraz Wistki Szlacheckiej. Stanica żeglarska nad Jeziorem Ciechomickim zaprasza żeglarzy, zaś kajakarze mogą pokonać szlak wodny na Skrwie Lewej od Jeziora Lubieńskiego. Z kolei Jezioro Rakutowskie wraz z otaczającymi podmokłościami wpisano do rejestru międzynarodowych obszarów cennych dla ptaków, szczególnie wodno-błotnych.

Ptaki wodno-błotne to najcenniejsza grupa fauny parku. Występują tu m.in. umieszczone w „Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt” m.in. bocian czarny, żuraw, batalion i derkacz. Przez lata na terenie parku działał Ośrodek Rehabilitacji i Hodowli Ptaków, w którym leczono i rehabilitowano ptaki, głównie drapieżne. Dzięki pracy przywrócono przyrodzie około 2000 osobników, m.in. orły bieliki, rybołowy, kilka gatunków sów, błotniaki, myszołowy. W 1991 roku w GWPK przeprowadzono pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej reintrodukcję sokoła wędrownego, kontynuowaną do dzisiaj.

W 1981 roku rozpoczęto też udaną reintrodukcję bobra europejskiego. Na terenie parku obserwuje się ostatnio rysia, który dotarł w te tereny najprawdopodobniej aż z Kampinoskiego Parku Narodowego.

Walory parku można poznawać przemierzając liczne szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze. Są tu również ścieżki przystosowane do uprawiania turystyki konnej (więcej). Na terenie parku często organizowane są również rajdy rowerowe.

Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy w liczbach:
  • powierzchnia parku wynosi ponad 38,9 tys. ha, z czego 22,2 tys. ha (ponad 57 procent) leży w województwie kujawsko-pomorskim,
  • ponad 60 procent powierzchni zajmują lasy,
  • na terenie parku leży ponad 40 jezior,
  • walory parku można poznawać przemierzając 9 ścieżek rowerowych i 8 ścieżek turystycznych,
  • w granicach parku występuje około 800 gatunków roślin naczyniowych

W Kujawsko-Pomorskiem działa obecnie 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym Wdecki Park Krajobrazowy
  • Brodnicki Park Krajobrazowy
  • Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy
  • Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
  • Krajeński Park Krajobrazowy
  • Nadgoplański Park Tysiąclecia
  • Tucholski Park Krajobrazowy
  • Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą (dawna nazwa: Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego), w skład którego wchodzą trzy parki:
  • Chełmiński park Krajobrazowy,
  • Nadwiślański Pak Krajobrazowy
  • Park Krajobrazowy Góry Łosiowe.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wąbrzeźno
1.4°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wąbrzeźnie

kiedy
2024-12-07 19:00
miejsce
Wąbrzeski Dom Kultury, Wąbrzeźno,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 19:00
miejsce
Wąbrzeski Dom Kultury, Wąbrzeźno,...
wstęp biletowany