reklama
kategoria: Biznes
13 marzec 2020

ZUS reaguje na „zawirusowanie” w gospodarce i chce pomóc firmom

zdjęcie: ZUS reaguje na „zawirusowanie” w gospodarce i chce pomóc firmom / pixabay/4808611
Opolski ZUS oferuje pomoc firmom, które odczuwają skutki działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Zatory płatnicze, mniejszy popyt na usługi, zwiększona absencja pracowników to tylko niektóre bolączki przedsiębiorców.
REKLAMA
Co konkretnie proponuje ZUS? 

Odroczenie terminu płatności składek, układ ratalny oraz – w przypadku osób opłacających składki na własne ubezpieczenia – umorzenie należności. Z tych możliwości będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który szczególnie dotkliwie odczuje trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej.

 - Jeśli przedsiębiorca ma problem z opłaceniem składek, może złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Po podpisaniu umowy z ZUSem o odroczeniu terminu płatności składek, przedsiębiorca będzie mógł je uregulować w późniejszym terminie. Odpada w tym momencie ryzyko naliczania odsetek za zwłokę, a do uregulowania zostanie jedynie opłata prolongacyjna – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego, i dodaje: - Oczywiście będziemy mogli przesunąć w czasie spłatę tylko składek  bieżących lub przyszłych, których termin płatności jeszcze nie upłynął.

Najpopularniejszą formą oddłużenia jest układ ratalny. To rozwiązanie znane jest nie od dzisiaj. Polega na tym, że jeśli przedsiębiorca ma zadłużenie z tytułu składek i nie jest w stanie go spłacić jednorazowo, to może złożyć wniosek o rozłożenie zaległości na raty.

- Każdy przypadek traktujemy indywidualnie biorąc pod uwagę sytuację majątkową, materialną i rodzinną wnioskodawcy. Jeśli podpiszemy układ ratalny, to przedsiębiorca będzie spłacał zadłużenie przez uzgodniony okres i w kwotach, które nie będą dla niego nadmiernym obciążeniem. Od chwili podpisania umowy nie płaci też odsetek za zwłokę, a jedynie opłatę prolongacyjną - Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy ZUS w regionie.


Nadzwyczajna sytuacja

Jeśli przedsiębiorca poniósł straty materialne w wyniku nadzwyczajnego zdarzenia, które powodują, że opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić go możliwości dalszego prowadzenia firmy, może on złożyć wniosek o ich umorzenie. Umorzeniu w tym przypadku podlegają wyłącznie należności z tytułu składek za niego jako osobę opłacającą składki na własne ubezpieczenia.

Jak przyznaje Sebastian Szczurek - przedstawiciel opolskiego ZUS - umorzenie należności to rzadki i trudny do zastosowania instrument, jednak przewidziany w prawie. Podkreśla jednocześnie, że samo złożenie wniosku o umorzenie należności nie zawiesza na przykład postępowania egzekucyjnego. Dopiero zawarcie umowy o odroczeniu, rozłożeniu na raty należności lub wydanie decyzji umarzającej zadłużenie będzie podstawą do wstrzymania działań egzekucyjnych.

Zachęca też, by przed podjęciem decyzji o złożeniu takiej prośby sięgnąć po poradę doradcy do spraw ulg i umorzeń. Tacy konsultanci są dostępni w niemal każdej większej placówce ZUS. Udzielają informacji o pomocy, o jaką może się ubiegać przedsiębiorca oraz pomagają skompletować i wypełnić dokumenty niezbędne do rozpatrzenia wniosku.

ZUS wyodrębnił ze swojego numeru w Centrum Obsługi Telefonicznej linie tematyczne. Po wybraniu numeru 22 560 16 00, po połączeniu z infolinią trzeba wybrać 0 - połączenie z konsultantem, a następnie 7 - ulgi i umorzenia oraz zawieszenie działalności.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wąbrzeźno
1.8°C
wschód słońca: 07:47
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wąbrzeźnie