reklama
kategoria: Biznes
19 marzec 2024

Mikroprzedsiębiorcy będą mogli wziąć urlop od opłacania składki ZUS

zdjęcie: Mikroprzedsiębiorcy będą mogli wziąć urlop od opłacania składki ZUS / fot. PAP
fot. PAP
Rząd przyjął projekt ustawy, który umożliwi mikroprzedsiębiorcom raz w roku, przez miesiąc, wzięcie urlopu od opłacania składki na ubezpieczenie społeczne - poinformował premier Donald Tusk. Rozwiązanie ma wejść w życie jeszcze w 2024 r.; może na nim skorzystać ok. 1,7 mln osób.
REKLAMA

Urlop od składek uregulowany będzie w nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

"Mikroprzedsiębiorcy, ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zatrudniają do dziewięciu osób, będą mogli liczyć na długo wyczekiwany urlop dla przedsiębiorców, czyli możliwość wzięcia urlopu - miesiąc w ciągu roku – kiedy przedsiębiorca nie będzie musiał płacić składki zusowskiej" – wyjaśnił premier podczas wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu.

Szef rządu podkreślił, że urlop od składek ZUS nie obejmie składki zdrowotnej.

Tusk dodał, że intencją rządu jest, by rozwiązanie dotyczące miesięcznych wakacji od składek ZUS, płaconych przez mikroprzedsiębiorców, weszło w życie jeszcze w tym roku. Wnioski w tej sprawie będzie trzeba złożyć do końca listopada.

"Myślę, że w ciągu czterech miesięcy Zakład Ubezpieczeń Społecznych upora się z kwestiami informatycznymi, tak żeby móc skorzystać z tego urlopu przez przedsiębiorców jeszcze w tym roku; trzeba będzie zdążyć ze złożeniem wniosku do końca listopada" - powiedział.

Premier wyjaśnił, że z urlopu dla mikroprzedsiębiorców będzie można skorzystać na podstawie samego wniosku wysłanego do ZUS. Nie trzeba będzie czekać na decyzję administracyjną, ponieważ wysłanie wniosku drogą elektroniczną będzie oznaczało automatycznie decyzję dotyczącą wakacji od składki.

Resort rozwoju i technologii, w opublikowanym we wtorek komunikacie przekazał, że na projektowanej ustawie skorzysta ok. 1,7 mln osób. W latach 2024-2034 koszt wakacji składkowych wyniesie ok. 20,24 mld zł, a w samym 2024 r. ok. 1,53 mld zł.

"Od początku pracy w Ministerstwie Rozwoju i Technologii stawiamy na dialog z biznesem i rozwiązania ułatwiające prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Dla wielu małych przedsiębiorstw wysokość składek może być barierą utrudniającą im rozwijanie własnego biznesu. Chcemy takim sytuacjom zapobiegać, dlatego stworzyliśmy projekt tzw. wakacji składkowych. To jedna z korzystnych propozycji, która pomoże w rozwoju przedsiębiorstw i zwiększeniu ich atrakcyjności" - wskazał, cytowany w komunikacie, szef MRiT Krzysztof Hetman.

Ministerstwo wyjaśniło, że wakacje składkowe będą rozwiązaniem dobrowolnym. Dzięki projektowanym rozwiązaniom właściciel firmy wpisanej do CEIDG dostanie możliwość zwolnienia w jednym dowolnym miesiącu roku z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Wakacje składkowe nie będą miały wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego ani na wysokość świadczeń emerytalno-rentowych. Składki zostaną sfinansowane z budżetu państwa.

Resort wyjaśnił, że projektowane rozwiązania dotyczą wakacji od ubezpieczeń społecznych; nie będzie ono obowiązywać osób, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Jak podkreślono, takie zastrzeżenie ma zapobiegać tzw. "wypychaniu" pracowników na samozatrudnienie.

Ministerstwo podkreśliło, że wakacje dotyczyć będą składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w odniesieniu do niego samego. Rozwiązanie nie będzie skierowane do osób przez niego ubezpieczanych, np. współpracujących czy jego pracowników.

"Korzystając z wakacji przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności. Oznacza to, że przedsiębiorca w danym okresie nadal będzie mógł m.in. uzyskiwać z niej przychody (roczne przychody nie mogą przekroczyć 2 mln euro)" - dodano.

Resort tłumaczy, że aby skorzystać z wakacji, przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek do ZUS-u w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc. "Wniosek będzie można złożyć wyłącznie za pomocą profilu teleinformatycznego ZUS w formie dokumentu elektronicznego. Wniosek złożony poza wskazanym okresem czasowym lub gdy dojdzie do zgonu wnioskodawcy przed jego rozpatrzeniem, nie zostanie rozpatrzony. Informacja o tym fakcie będzie dostępna w systemie teleinformatycznym" - dodano.

Wyjaśniono, że z wakacji składkowych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa), a wsparcie będzie udzielane w trybie pomocy de minimis.

Ministerstwo rozwoju i technologii podkreśliło, że przedsiębiorcy będą musieli pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania z wakacji składkowych. "Obowiązujący termin jest taki sam, jak w przypadku innych przedsiębiorców tzn. do 20. dnia następnego miesiąca" - podano. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mmu/ js/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wąbrzeźno
1.4°C
wschód słońca: 07:47
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wąbrzeźnie