25 listopad 2010

Co nowego w gimnazjum?

zdjęcie: Co nowego w gimnazjum? / www.wabrzezno.com
www.wabrzezno.com
8 listopada gimnazjum gościło przedstawicieli Fundacji Zielone Płuca Polski, którzy spotkali się z uczniami klasy II a i IIb. Nasi goście promowali program edukacyjny „Nasz misja – mniejsza emisja”, którego celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej w zakresie racjonalnego gospodarowania energią elektryczną i odpadami w gospodarstwach domowych oraz prezentacja nowoczesnych rozwiązań dotyczących ochrony środowiska.
REKLAMA

Nasza misja – mniejsza emisja

    8 listopada gimnazjum gościło przedstawicieli Fundacji Zielone Płuca Polski, którzy spotkali się z uczniami klasy II a i IIb. Nasi goście promowali program edukacyjny „Nasz misja – mniejsza emisja”, którego celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej w zakresie racjonalnego gospodarowania energią elektryczną i odpadami w gospodarstwach domowych oraz prezentacja nowoczesnych rozwiązań dotyczących ochrony środowiska. W pierwszej części spotkania nasi uczniowie mieli okazje zapoznać się z prezentacją multimedialną, w której zawarte były wskazówki na temat, co robić na co dzień, aby ograniczać emisje szkodliwych gazów do atmosfery. Druga część spotkania upłynęła pod znakiem quizów, rebusów i zagadek, z którymi najlepiej poradził sobie Bartosz Bejger, który w nagrodę otrzymał ekologiczny plecak.
 
 
 
Otrzęsiny klas pierwszych mamy już za sobą!

    10 listopada odbyła się uroczystość oficjalnego przyjęcia uczniów klas pierwszych do grona gimnazjalistów. Zanim "kociaki" stały się pełnoprawnymi uczniami gimnazjum, musiały przejść kilka konkurencji, które oceniało jury, w składzie: wicedyrektor Aleksandra Klimek, Beata Osińska, Marek Sankiewicz oraz Patrycja Radzimińska - przewodnicząca Rady Samorządu Uczniowskiego.

    Pierwszym zadaniem klas było zaprezentowanie wcześniej przygotowanego plakatu oraz hasła promującego klasę. Następnie uczniowie z poszczególnych klas pokazali swoje występy artystyczne, m. in. występy wokalne, taneczne, skecze i parodie, itp. Kolejna konkurencja polegała na wykonaniu profesjonalnego kociego makijażu - tutaj chłopcy musieli wykazać się umiejętnością korzystania z tuszu do rzęs oraz kredki do oczu. W dalszej kolejności dla chłopców została przygotowana konkurencja "Golenie kota". Zadaniem dziewcząt było dokładne ogolenie chłopców za pomocą przyborów szkolnych, tj. ekierka, kątomierz, linijka. Ostatnią konkurencją był tzw. "Konkurs łgarza" - zadaniem klas było napisanie jak najbardziej wiarygodnego usprawiedliwienia nie przygotowania ucznia do lekcji fizyki. Usprawiedliwienia miały być wiarygodne i humorystyczne.
    W czasie kiedy pierwszoklasiści układali usprawiedliwienia, zostały wręczone nagrody wśród uczestników konkursu plastycznego pt.: "Gimnazjum w oczach kociaka". Pierwsze miejsce zajęła Natalia Antosik z kl. I a, drugie miejsce zajęła Weronika Niekludow z kl I h, trzecie miejsce zajęła Karolina Kozubowska z kl. I c.


     Po podliczeniu punktów z wszstkich konkurencji okazało się, że pomiędzy klasą I h i I b musi zostać przeprowadzona dogrywka. Klasy odpowiadały na pytania z zakresu wiedzy o naszej szkole. W rezultacie pierwsze miejsce zajęła klasa I a - wychowawcą jest Magdalena Lewandowska, drugie miejsce zajęła klasa I g wychowawcą jest Małgorzata Sukowska oraz trzecie miejsce zajęła klasa I b - wychowawcą jest  Małgorzata Walasek. Po wręczeniu nagród uczniowie klas pierwszych złożyli gimnazjalne ślubowanie, w którym zobowiązali się go godnego reprezentowania naszej szkoły.  Po oficjalnej części odbyła się dyskoteka dla klas pierwszych. Nad organizacją i przebiegiem otrzęsin i dyskoteki czuwały Małgorzata Sukowska oraz Iwona Gorczyńska - opiekunowie Rady Samorządu Uczniowskiego.
    
M. Sukowska
Szkolny konkurs literacki
     W bieżącym roku szkolnym w gimnazjum odbył się konkurs literacki. Organizatorami są nauczyciele poloniści. Celem konkursu jest kształcenie i sprawdzanie umiejętności tworzenia własnych tekstów. W konkursie brali udział wszyscy uczniowie szkoły. Raz w miesiącu na lekcjach języka polskiego młodzież samodzielnie redaguje własny tekst na zadany temat. W październiku była to kartka z pamiętnika. Wyróżnione zostały prace następujących osób: Maja Matuszewska kl. Ie, Bartek Zaleśkiewicz kl. IIb, Magdalena Rojek kl. IIIa, Marta Nędza kl. IIIb, Beata Sokołowska kl. IIIb, Remigiusz Żabiński kl. IIIg. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych próbach pisania wypracowań.
 
Wolontariat w gimnazjum
 
    Ważną częścią gimnazjalnego życia uczniów jest wolontariat na rzecz popularyzowania głośnego czytania dzieciom, propagowania czytelnictwa zgodnie z ideałami i pod patronatem Fundacji „ABC XXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”.Działalność wolontariatu w naszej szkole trwa już dwa lata a grono wolontariuszy nieustannie się powiększa. Odwiedzamy grupy przedszkolne w „Ochronce im. E.Bojanowskiego” ,Przedszkolu Miejskim „Bajka”oraz grupę dzieci ze szkoły Podstawowej nr 2. Podczas tych spotkań gimnazjaliści nie tylko głośno czytają dzieciom ale także rozmawiają z nimi na temat odczuć pojawiających się w czasie obcowania z lekturą. Przygotowujemy utwory dostosowane do wieku dzieci, takie które bawią, uczą i wychowują. Warto podkreślić, że głośne czytanie stanowi niezwykłą wartość dla umysłowego i emocjonalnego rozwoju dziecka. Buduje więzi międzyludzkie. Wspólne „bycie” z dzieckiem w świecie książek, to dla obu stron miłe przeżycie, wartościowe doświadczenie. Apelujemy do Rodziców: „Czytajcie dziecku (co najmniej) 20 minut dziennie. Codziennie!” – to naprawdę wspaniały dar dla waszych dzieci.
     Opiekunem i liderem Fundacji w Gimnazjum nr 1 w Wąbrzeźnie jest Maria Przytuła – Blonkowska. Osobami wspomagającymi jest Małgorzata Karczewska, Alina Barszcz oraz  Nazaria.
 
Jan Jóźków
Dyrektor Gimnazjum nr 1


www.wabrzezno.com
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wąbrzeźno
9.9°C
wschód słońca: 04:40
zachód słońca: 20:40
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Wąbrzeźnie